Samochody, w tym ciężarowe są wyposażone w układ hamulcowy, którego prawidłowe działanie gwarantuje bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i uczestników ruchu drogowego. Niesprawne hamulce mogą powodować utratę panowania nad autem, doprowadzając do kolizji bądź wypadku. Dowiedz się, jak często je serwisować oraz kiedy dlaczego zdecydować się na renowację.

Co jaki czas przeprowadzać serwis układu hamulcowego?

Jednym z najistotniejszych podzespołów w pojazdach ciężarowych są hamulce. Dzięki nim możesz zwolnić oraz zatrzymać samochód. Należy systematycznie sprawdzać układ hamulcowy oraz likwidować wszystkie, nawet niewielkie usterki.

Jak często przeprowadzać jego serwis? Zaleca się, aby wykonać przegląd co 15 000 pokonanych kilometrów. Jest on obowiązkowy każdorazowo, gdy zauważysz niepokojące/nietypowe sygnały, odgłosy czy zachowania w trakcie hamowania.

Możesz zlecić jego przeprowadzenie także podczas wymiany opon w pojeździe. Największą uwagę trzeba zwrócić na stan zużycia tarcz, jak i klocków hamulcowych, pamiętając także o sprawdzeniu płynu hamulcowego.

Czemu warto wykonać regenerację hamulców w samochodzie ciężarowym?

Sprawna ciężarówka jest podstawą, gdy każdego dnia pokonujesz dłuższe trasy, dlatego warto korzystać z usługi regeneracji układów hamulcowych. Zaciski w tym podzespole każdego dnia są narażone na działanie szkodliwych czynników z zewnątrz np. wody czy wysokiej temperatury. Przez to szybciej się zużywają i wymagają systematycznej wymiany po pokonaniu ok. 70 -80 tys. km.

Dzięki temu wydłużysz czas użytkowania zacisków hamulcowych bez konieczności wymieniania ich na nowe. Z kolei sobie jako kierowcy TIR-a, którym przewozisz znaczne ładunki, zapewniasz komfort podczas podróży i bezpieczeństwo, w tym także dla innych uczestników ruchu drogowego.