Jednym z ważniejszych elementów wpływających nie tylko na sprawność pojazdu, ale również na bezpieczeństwo na drodze jest układ hamulcowy. Kierowcy po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących sygnałów powinni udać się do serwisu samochodowego, aby zweryfikować problem i naprawić pojazd. Jednym z elementów, który wymaga regularnej kontroli, są zaciski hamulcowe. Czasami zdarza się tak, że należy poddać je regeneracji. Co należy o niej wiedzieć?

Jak zweryfikować, czy zaciski hamulcowe wymagają regeneracji?

Dzięki regularnym przeglądom w serwisie samochodowym kierowcy mogą mieć pewność, że pojazd działa poprawnie i można się nim bezpiecznie poruszać. Jednak czasami zdarza się tak, że odmawia posłuszeństwa pomiędzy wizytami w serwisie. Właśnie dlatego należy go obserwować. Problemy z działaniem okładzin hamulcowych najczęściej występują na skutek braku powrotu okładzin do pozycji wyjściowej.

To z kolei skutkuje tak zwanym zapiekającym się hamulcem, a przyczyn takiego zjawiska zwykle należy szukać w zatartym mechanizmie hamulca ręcznego. Kierowca może podejrzewać problemy z zaciskami hamulcowymi, jeżeli zauważy, że hamulce piszczą podczas jazdy albo pojazd „szarpie” w trakcie ruszania. Niepokojące powinny być również pojawiające się na oznaki korozji na tarczy hamulcowej. W takich przypadkach należy udać się do serwisu samochodowego i sprawdzić, czy zaciski nie wymagają regeneracji.

Na czym polega regeneracja zacisków hamulcowych?

Jeżeli w serwisie samochodowym okaże się, że konieczna jest regeneracja zacisków hamulcowych, to w pierwszej kolejności należy rozebrać zacisk hamulcowy. Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie elementów oraz usunięcie korozji, starej farby i wżerów. Tak przygotowany zacisk w razie potrzeby można pomalować. Następnie należy  zamontować do niego zestaw regeneracyjny. Na koniec trzeba z powrotem złożyć zacisk hamulcowy. Ostatnim krokiem podczas regeneracji jest założenie klocków i odpowietrzenie układu. Dzięki regeneracji zaciski zyskują pełną sprawność, a kierowca może bezpiecznie poruszać się po drodze.