Sprawność najważniejszych układów w pojazdach jest niezwykle ważna dla zachowania bezpieczeństwa na drodze oraz komfortu jazdy. Jednym z istotniejszych jest bez wątpienia układ kierowniczy, który odpowiada za przekazywanie ruchu obrotowego koła kierownicy na zwrotnice, aby umożliwić skręcanie kół kierowanych. Zauważając jakiekolwiek niepokojące symptomy związane z jego funkcjonowaniem, trzeba jak najszybciej udać się do serwisu. Czym takie awarie mogą się objawiać?
Awarie związane z układem kierowniczym w autobusie czy innym pojeździe najczęściej da się szybko zauważyć, ponieważ objawy zwykle są jednoznaczne. Do najbardziej charakterystycznych możemy bez wątpienia zaliczyć wycieki płynu wspomagania. W takim przypadku konieczne jest zlokalizowanie ich źródła. Zwykle jest to pompa wspomagania albo maglownica.
Nie sposób nie zauważyć też stukania, które dochodzi z maglownicy albo kierownicy. Niewątpliwie jest to jedno z bardziej dokuczliwych zjawisk podczas prowadzenia pojazdu, zwłaszcza na nierównościach. Jeśli chodzi o przyczyny tego stanu rzeczy, to zwykle trzeba ich szukać w wyrobionych tulejkach prowadzących albo wyrobionych zębatkach.
Na konieczność naprawy albo regeneracji układu kierowniczego w autobusie mogą wskazywać też inne objawy. Niepokojące powinny okazać się na przykład luzy wyczuwalne na kierownicy. Taki objaw wskazuje na to, że przekładnia kierownicza nie odpowiada na ruchy kierownicą, co jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ pojazd nie wykonuje manewrów skręcania. Oprócz tego zauważalnego mogą być też problemy ze wspomaganiem kierownicy.
Mowa tutaj konkretnie o tym, że kierowca może zauważyć, że wspomaganie działa tylko przy obrocie kierownicy w jedną stronę. W niektórych przypadkach może zdarzyć się też tak, że odczuwalne będzie zbyt lekkie albo zbyt ciężkie działanie wspomagania. Po zauważeniu jakiegokolwiek z opisanych objawów, trzeba jak najszybciej udać się do serwisu, ponieważ awarie związane z układem kierowniczym mogą doprowadzić do poważnych zagrożeń na drodze.